Kayıtlar

Ekim 25, 2015 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Feridüddin Attar Mantıku’t –Tayr

Resim
YARAYI DAĞLAMAK
İbadet eden birisi, peygamberden seccade üstünde namaz kılma izni istedi. Peygamber izin vermedi, dedi ki : “Şimdi toprak da sıcaktır, kum da. Allah’ın huzurunda sıcak kuma, toprağa yüz koy. Bir yaralının yüz koyması, yaralarını dağlamasıdır. Madem görüyorsun canın yaralı, yaralarını dağla!”
Burada gönlünü dağlamazsan, hiç sana bakarlar, iltifat ederler mi? Dert meydanında gönlünü dağla. Çünkü gönül ehli, eri yaralarından tanır.
Feridüddin Attar, Mantıku’t –Tayr  Kırkambar Yayınevi Syf 234

Seraphine Louis / Senlis'li Seraphine / Seraphine de Senlis

Resim
Hayat bu ve insan derin bir kuyu.
Kimden ne çıkacağı belli olmuyor.
Yüreğime dokunan bir film.
Ama öyle böyle değil.
Baya baya sarsıcı.

Yakın geçmişte ağaçlara sarılan biriyle tanıştım.
Deli ile veli arasında.
Hala yaşıyor.
Bu filmi izledikten sonra sayılarının çok olmasa da az olmadığına kanaat getirdim.

Demem o ki bu filmi izleyin.1864 doğumlu, Fransız naif ressam Seraphine Louis ya da Senlis'li Seraphine (Seraphine de Senlis). Séraphine Louis Arsy (Oise) 3 Eylül 1864 yılında doğdu. Babası bir işçiydi ve annesi çiftçi bir aileden geliyordu. Bir yaşında (doğum gününde) annesini kaybetti  ve babası yeniden evlendi, yedi yıl sonra babası da öldü. Çoban olarak çalıştı, sonra ve 1881 yılında Providence Sisters ev olarak, Clermont (Oise). Senlis 1901'de burjuva ailelerinden birinde hizmetçi olarak çalışmaya başladı. Çalışırken, o büyük bir izolasyon mum boya ve önemli bir çalışma yürüttü. Alman sanat koleksiyoncusu Wilhelm Uhde 1912 Senlis'i keşfetti ve onu destekler. Ama 1914 yılının Ağ…