Kayıtlar

Ağustos 2, 2015 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Necip Tosun Öyküleri

Resim
Necip Tosun Bey, son zamanlarda paylaşımlarıyla dikkatimi çeken bir öykücümüz. Öykücümüz diyorum ama ben öykülerini hala tam anlamıyla okumuş değilim. Lakin merak ve heyecanla okumaya başlayacağım bir öykücü Necip Tosun.
Edebiyat ortamı arkadaşlığı konusunda paylaşımlarından da etkilenmiştim ve Post Öykü'deki öykü günlüklerinden de.
Bilal Can Bey'in Necip Tosun ile bu söyleşisi de çok güzel olmuş ki artık Necip Tosun öykülerini okumaya başlamam gerektiğini anladım.
Söyleşiyi okumak için Bilal Can ile Necip Tosun Söyleşisi

Markus Imboden Der Verdingbub

Resim
Yönetmen Markus Imboden'in 2011 yapımı filmi Der Verdingbub / Besleme

Film hakkında yazmak istediğim şeyler için kafamı toparlamak zaman alacak. Bu yüzden biraz hazıra konup Ekşi Sözlük'ten alıntı yapacağım.

 "1860 -1960 yillari arasinda, isvicre'deki yetim cocuklarin bazilarini ciftci aileler aliyormus. hem ciftliklerde calistirmak, hem de devletin kendilerine verdigi bakim parasiyla gecinmek icin. bu cocuklara verdingkinder deniliyor, yani sozlesmeli cocuklar. isvicre'nin yasayla anca 1970lerde onune gectigi sozlesmeli cocuklarin drami, daha yeni yeni gun yuzune cikiyor. oldurulmeden, olmeden, intihar etmeden yasamaya devam edebilenleri artik hikayelerini anlatmaya basliyorlar.
film bu cabanin dogurdugu konu ile ilgili ilk film, sirf bu sebepten bile izlenmeye deger. izlerken 100-150 yil gibi bir zaman icinde bu ulkelerin, bu zihniyetin nasil bunca degistigini, hayvanliktan insanliga nasil evrildigini dusundum. gercekten filmde anlatilanlar icler acisi. --- …