Kayıtlar

Haziran 21, 2015 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Orçun Ünal Dekadans Ve Ölüm

Resim
Orçun Ünal ismini, Post Öykü dergisinin Mayıs-Haziran 2015 sayısında O(sman Hamdi) Homem Duplicado öyküsünü okuduğumda  duydum. Beni bu denli heyecanlandıran yazarın kim olduğunu merak edince, var olduğunu öğrendiğim kitabını bir an önce okumak istedim. Hemen temin edip, okudum da.
Dekadans ve Ölüm, birbirinden ilginç öykülerle insana başka bir öykü dünyasının kapısını aralıyor. Hem gerçeğe dokunarak bunu hissettiren hem de fantastik öğelerle hayal dünyanıza renk katan Orçun Ünal, benim için bu anlamda farklı ve heyecan verici bir yazar oldu.

Dekadans ve Ölüm'deki öyküleri okurken altını çizdiğim cümlelerle ben de bir öykü yazdım. Hem kitabı tanıtmak hem de okumayanlar için merak uyandırmak istedim. Yazarın okuyucuyu etkisi altına alınca benim gibi diğer okuyucular da böyle yazma süreçleri yaşayabiliyor demek ki. Yazdığım bu öyküyü beğenmeseniz de Dekadans ve Ölüm’ü okumanızı öneririm.


Öykümdeki tırnak içinde olan cümleler, kitapta altını çizdiğim cümlelerdir. Hangi öyküden aldığı…

Akif Hasan Kaya / Ölmüş Oyuncaklar Müzesi

Resim
Küçük bir şehirde yaşıyorsanız ya da şehrin varlığına ait şeyler size şehri küçük hissettiriyorsa sığındığınız limanlar kitaplar, filmler, edebiyat dergileri oluyor. En azından bu, benim için yıllardır öyle. Üstelik bir dönem İstanbul gibi bir şehirde yaşamışsanız nereye giderseniz gidin aklınız hep bir şekilde İstanbul’da kalır. Bu yüzden sizi o şehirden kurtaracak olan kitaplara, filmlere, edebiyat dergilerine sarılırsınız. Okuduğum edebiyat dergilerinden Post Öykü dergisi de son zamanlarda beni yaşadığım şehirden alıp başka şehirlerin sokaklarında yaşayan yazarların öykülerinde dolaştırıyordu. Edebiyat dergilerinin bize kazandırdığı diğer bir şey de daha önce okumadığımız yazarları bu edebiyat dergileri aracılığıyla tanıyor olmamız.
Size bahsetmek istediğim, Post Öykü dergisinin 4. sayısında tanıdığım yazar, editör Akif Hasan Kaya. İlginçtir ki dergiyi okumaya sondan başlamıştım. Yeni Başlayanlar İçin Edebiyat yazısıyla Akif Hasan Kaya, ‘Editör’ hakkında yazdıklarıyla beni etki…