Seraphine Louis / Senlis'li Seraphine / Seraphine de Senlis


Hayat bu ve insan derin bir kuyu.
Kimden ne çıkacağı belli olmuyor.
Yüreğime dokunan bir film.
Ama öyle böyle değil.
Baya baya sarsıcı.

Yakın geçmişte ağaçlara sarılan biriyle tanıştım.
Deli ile veli arasında.
Hala yaşıyor.
Bu filmi izledikten sonra sayılarının çok olmasa da az olmadığına kanaat getirdim.

Demem o ki bu filmi izleyin.
1864 doğumlu, Fransız naif ressam Seraphine Louis ya da Senlis'li Seraphine (Seraphine de Senlis).
Séraphine Louis Arsy (Oise) 3 Eylül 1864 yılında doğdu. Babası bir işçiydi ve annesi çiftçi bir aileden geliyordu. Bir yaşında (doğum gününde) annesini kaybetti  ve babası yeniden evlendi, yedi yıl sonra babası da öldü. Çoban olarak çalıştı, sonra ve 1881 yılında Providence Sisters ev olarak, Clermont (Oise). Senlis 1901'de burjuva ailelerinden birinde hizmetçi olarak çalışmaya başladı.
Çalışırken, o büyük bir izolasyon mum boya ve önemli bir çalışma yürüttü. Alman sanat koleksiyoncusu Wilhelm Uhde 1912 Senlis'i keşfetti ve onu destekler. Ama 1914 yılının Ağustos ayında Fransa'yı terk etmek zorunda kalır ve o yerel Senlis bir sergi vesilesiyle, 1927 yılında Seraphina ile temas devam eder. Onun yardımıyla, iki metrelik tuvaller sağlar. 1929 yılında, Uhde bir sergi düzenledi Sacred Heart Ressamlar erişim bu gibi çarçur bazı mali refah Seraphine sağlar. 1930 yılında resimlerinde satın almalar durunca büyük buhranlar geçirir ve rahatsızlanır.
Deliliğin sınırına gelir . Bu içten "kronik psikoz" için 31  Ocak  1932 itibariyle psikiyatri hastanesi Clermont yatırılır. Ancak eserleri Uhde tarafından sergilenmektedir: 1932 sergi Modern İlkeller 1937-1938 yıllarında Paris'te, sergi popüler reality Masters , Paris, Zürih, 1942 yılında New York (MOMA), bir sergi İlkeller arasında XX inci yüzyılda , 1945 yılında Paris'te.
Maillol Müzesi Paris, Senlis Sanat Müzesi , Naif Sanat Müzesi , lam içinde Villeneuve d'Ascq ve Centre Pompidou-Metz eserleri bulunmaktadır.Sanatı
Séraphine renkleri, kendi hazırlanmış olduğu Ripolin diğer ürünler ile karıştırılır. Bir süre sonra, Wilhelm Uhde ona ince vernik  verince kullanmaya başlar. Pigmentler ve renkleri ile ilgili olarak, onun işleyişi yavaş yavaş ortaya çıkar. Dikkate değer, resimsel malzeme özellikle iyi ve korunması için çok az sorun oluşturur. Onun resimlerinde neredeyse cilalı bir matlık vardır. Bazen imza zıt renkli olurken bazende bir astara bıçakla kazınmıştır. Sanki boyamadan önce resimlerini imzaladığı düşünülür .
Meyve ve çiçekler onun resimlerinde temel biçimlerdir. Onun resimlerinde hemen hemen tüm alt yapısında, bir grup ya da görüntünün geri kalanından farklı bir düzenin açıkça bir alanda bulunmaktadır belirtti olabilir boyama, ama diğer elemanları - çimen gibi, tablonun geri kalanından daha koyu yaprakları -. temeli ise belirli bir tür, her şeyi alttan alta kökleri, insanların bu alanı hayal etmeye davet eder adeta. Bu ilke birçok tabloda tekrarlanır.


Yönetmen Martin Provost, müthiş oyunculuğuyla Yolande Moreau ve Ulrich Tukur, Anne Bennent 
Filmi izlemek için:  Séraphine Film
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bela Tarr'ın Torino Atı ve Benim Ona Giden Hikayem

Cennet Batıda / Eden à l'Ouest / Eden is West

AYFER TUNÇ SUZAN DEFTER