Andrey Zvyagintsev FilmleriMesnevi’de geçen Leylek ile Karga hikayesini bilirsiniz. Kendi türleriyle olmayan Leylek ile Karga’nın neden bir arada olduğunu anlamaya çalışan bilgenin vardığı sonuç hepimizi derinden etkiler. Çünkü leylek ile karganın bir arada olması ortak varlıkları üzerine değil, ortak yoksunlukları olan topallıkları sebebiyledir.
İşte tam da burada bahsetmek istediğim Andrey Zvyagintsev’in filmleri.


1964 doğumlu Rus yönetmen Zvyagintsev, filmlerinde işlediği konularla evrensel bir dil yakalamış ve yaşamları farklı insanları etkisi altına almıştır.
2003 yapımı Dönüş( Vozvrashcheniye ) ilk filmiyle Zvyagintsev, Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan kazanmıştır.
Dönüş filminde, iki çocuğun, babalarının 12 yıl sonra eve aniden dönüşü sonrası yaşadıkları içsel ve dışsal çatışmalarını anlatmaktadır.
Eve dönen babanın, çocuklarına daha yaklaşmadan, anlamaya çalışmadan onlarla bir yolculuğa çıkmasıyla başlar hikaye. Bu yolculukta ve gittikleri adada birbirlerini tanımaya başlarlar. Tabi bu iki kardeş arasında farklı bir kabullenişi beraberinde getirir.
Baba diye tabir ettikleri adam aslında ilk etapta bir “yabancı”dır. Bunu kabul etmek ve reddetmek arasında çatışma yaşayan kardeşlerin hikayesidir. Abi, kardeş, baba üçleminde evrensel bir sorunu anlatan Dönüş/ The Return benim de etkilendiğim bir film.


Andrey Zvyagintsev, 20 yaşındayken oyunculuk okuduğu Novosibirsk Drama Okulu'ndan mezun olduktan sonra 2000 yılına kadar çeşitli film ve tiyatrolarda oyunculuk yapmış.
Belki de bundan dolayıdır ki filmlerine seçtiği, rol alan oyuncular da iyi performans gösteriyor.

Dönüş filminden sonra Zvyagintsev’in izlediğim filmleri:
2010 yapımı Elena
2014 yapımı Leviafan / Leviathan
2007 yapımı filmi Sürgün / The Banishment en son izlediğim filmidir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bela Tarr'ın Torino Atı ve Benim Ona Giden Hikayem

Cennet Batıda / Eden à l'Ouest / Eden is West

AYFER TUNÇ SUZAN DEFTER