In the Valley of Elah / Tanrı'nın Vadisinde


 Oscar ödüllü senarist ve yönetmen Paul Haggis'in bilinen filmlerinden ve benim de çok beğendiğim filmlerinden olan Crash ve  Million Dollar Baby  2004 yılında kendilerinden çok söz ettirmişti. Lakin bu iki filmi beğenmiş olmama rağmen sonrasında yönetmenin çıkan diğer filmlerini takip etmemiştim. Bu akşam izlediğim In The Valley Of Elah ile beni etkilemeyi yine başardı. Yönetmenliğinden önce sanırım senarist tarafının olması yönetmeni karakterlere daha yakınlaştırmış. İnsani duyguların işlenişi matematik zekanın yanı sıra vicdana sahip bir ruhun dokunuşunu gözler önüne seriyor. Size ne Amerikan-Irak savaşını anlatacak durumdayım ne de tüm bu olan bitenin siyasi ergümanlarını ortaya dökme niyetindeyim. Bir derdim var o da İNSAN OLMAK.

Baba olmanın getirdiği sorumluluklar karşısında çocuklara yüklenen sıfatlar her zaman bize doğru sonuçları göstermiyor. Türkiye'de yani çevremde gözlemlediğim "baba"ların da bu filmde olduğu gibi ciddi ve sıkıntılı saplantıları var. Oysa hepimiz biliyoruz ki olan çocuklara ve annelere oluyor.

Filmde baba rolundeki Tommy Lee Jones, dedektif anne Charlize Theron net ve açık duygularıyla oyunculuklarını sergilemekle kalmayıp iyi bir insanlık dersi veriyorlar.

Filmin künyesi şöyle : yönetmen ve senaryosunda Paul Haggis ve hikayede Mark Boal oyuncular Tommy Lee Jones, Charlize Theron, Susan Sarandon, Jason Patric, James Franco ve Frances Fisher.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bela Tarr'ın Torino Atı ve Benim Ona Giden Hikayem

Cennet Batıda / Eden à l'Ouest / Eden is West

AYFER TUNÇ SUZAN DEFTER