Kayıtlar

Haziran 17, 2012 tarihine ait yayınlar gösteriliyor
Resim
A. Ali Ural- Fener Bekçisinin Rüyaları

Fotoğrafları karıştırıyorum. Sıradaki fotoğrafta duruyor parmak uçlarım. Bu yüzü tanımıyorum. Nerden eklemiş olabilirim diye not düşüyorum. Tüm dosyalarda aramaya başlıyorum. Yok yok! Kendime kızıyorum Nasıl olurda bu fotoğrafın sahibini tanımıyorum ve nasıl olurda bu fotoğrafa hiç not düşmemişim. Canım sıkılıyor. Ümitsizce son kalan dosyalara bakıyorum.Bir cümle karşılıyor beni :
Bir günah işle! Ve onu öldür!


İrkiliyorum. Cümleyi tanıyorum. O an fotoğraftaki adamla yüzyüze geliyorum. Kim olduğunu hatırlıyorum.

A.Ali Ural ile tanışmam kısmen böyle...Tabi daha detayları var ama burada uzunca yazıp sizi sıkmak istemem. Ancak 14 Ağustos 2008'de İstanbul'a gezmeye geldiğim bir günde - o zamanlar sadece ayda yılda bir gelirdim-  Körün Parmak Uçları şiir kitabından Muhteva şiirinden şu mısraları Beyoğlu'nu adımlayarak okuyordum : 


 ...
bir günah işle ve onu öldür
geçmeden bir deniz kenarından
bir günah işle ve onu öldür
takmadan köpüklerini peşi…
Resim
Senin dergahın gönlündür Engin... Yunus ne taşıdı sanırsın 40 yıl. Avama halka sorarsan ne der... “Eğri bir odun getirmedi dergaha” der. İşte insan gönül dergahını temizleyecek ve o eğri odunun aslında nefsini yenmede eğri bir iş yapmamak olduğunu anlayacak. Gönlüne dönmedikçe samimiyetini ve aciz olduğunu anlayana kadar hep bir şeyler yapmaya çalışacaksın ama hep yana yakıla arayacaksın. Ne çok yanılacaksın... Birileri beni kurtarsın dedikçe biri elimden tutsun dedikçe hep insana kapılıp Alllah'ın bunları sana vesile olması için yaşattığını unuttukça karışacak yolun.
Resim
Naime Erkovan'ın Beşinci Düğme adlı ilk öykü kitabını Tüyap Kitap Fuarı'ndan imzalı alamamış olmanın bir burukluğu vardı içimde. Çünkü bir vapur yolculuğunda Naime Erkovan ile karşılaşmış imza gününe gideceğimi bildirmiştim. Ama hayat bazen -aslında çoğu zaman- zaman konusunda bonkör davranmıyor. Neticede kitabı Kocaeli Kitap Fuarı'dan satın aldım. Bir haftadır benimle dolaşan kitap metro raylarında akıp gidiyor. Bu yüzden eğer metroda dalıp giderseniz, ineceğiniz istasyonu kaçırabilirsiniz...

Kitapta sevdiğim öyküleri; Camlı Dolap, Denizi Yutan Adam, Poff ve tabi ki Ka-bum...

Peki ya sizin?
Resim
“REVOLUTION REVELATION”


Bu sergiye mutlaka gidilmeli. Benden söylemesi...Ben bir kaç kere daha gidip gezebilir, kendimden geçebilirim...

Sergi hakkında : http://www.revolutionrevelation.be/

Arkın (Mercan Dede) ve Carlito Dalceggio’nun “Revolution Revelation” adlı sergisi 24 Mayıs–25 Temmuz 2012 tarihleri arasında Borusan Müzik Evi’nde görülebilir.


“REVOLUTION REVELATION”
Arkın& Carlito Dalceggio

24 Mayıs–25 Temmuz 2012