Kayıtlar

Mayıs 20, 2012 tarihine ait yayınlar gösteriliyor
Resim
Burjuva hayatın monotonluğunda yaşayan kadın, ev bakımına gelen inşaatçıya aşık olursa ne olur? Açıkcası çok basit bir senaryoya sahip olmasıyla birlikte derin bir soruya-soruna imza atan film izlenmeye değer. Aşkın nereden geleceği belli olmuyor... Ve aşkın insana neler yaptıracağı da.Filmin afişinden de anlaşılacağı üzere bir çok festivalden ödüller alan film demek ki insanlarda kendinden izler gösteriyor.İyi seyirler.
Resim
Bazı insanları tanımak için yıllar gerekmeyebiliyor. Çünkü değerli olduklarını yakın zamanda anlayabiliyor daha doğrusu hissedebiliyorsunuz. Canım arkadaşım, dostum dediğim Erge 'nin annesi ki benim de manevi annemdir Evin Domaç. Yeni çıkan kitabıyla kendinden söz ettiriyor. Işık Sönene Kadar Bitmiş Değildir kitabını okumaya başladım. Kitabı bitirdiğimde mutlaka bir tanıtım yazısı yazacağım ama siz beni beklemeyin ve kitabı okumaya şimdiden başlayabilirsiniz. Beni o zaman daha iyi anlayacaksınız. Canım annem, umut kaynağı ve can insan her şey gönlünce olsun.
Evin Domaç, IMC tv kanalında yayınlanan Kültür Sanat Bülteni'nin konuğu oldu.  http://www.facebook.com/EvinDomac
Resim
Dün izlediğim Nar filminden sonra Ümit Ünal'a başlayan merakımdan bahsetmiştim. Ve ilginçtir ki onca izlemediğim filmler arasında bulunan Teyzem'i izlemiş olmanın mutluluğu ve bir o kadar da burukluğu içindeyim.
Senaryosunu Ümit Ünal'ın yazdığı filmi ben hariç izlemeyen yoktur.  Bu yüzden filmi anlatamam ama içimde bir buruklukla günü geçireceğim... Neden mi? Yazma konusunda benim de bir deliliğim var. 1999'dan bu yana geçmişe dönüp günlüklerimi, mektuplarımı, notlarımı ıvır zıvırlarımı okumaya başladığımda pek de akıllı olmadığım kanısına varıyorum. Delirmedim hala...Ne zaman delireceğim bilmiyorum ama delirirsem hiç fena olmaz...Bana yeşil ışık yaksalar da Bakırköy'de buluşsam has arkadaşlarımla...
Teyzem (1986) Yönetmen Halit Refiğ Senaryo Ümit Ünal Oyuncular Müjde Ar, Serra Yılmaz, bir zamanların manken oyuncusu Yaşar Alptekin, vazgeçemeyeceğimiz oyunculardan Uğur Yücel, Bizimkiler dizisinin huysuz karakteri Sadri Bey de burada yani Mehmet Akan, Umur'un büyümüş ha…

Nar

Resim
Senarist ve yönetmen Ümit Ünal'a merak saldığım filmi Nar, Serra Yılmaz'ın eşsiz oyunculuğuyla da dışımızdakileri içimizdekileriyle süzgecinden geçiriyor. Filmin tanıtım videosu da çok güzel. Bakalım siz neler hissedeceksiniz...

TOMBOY / ERKEK FATMA

Resim
... -Kimsin sen? -... -? -Benim adım Laure. ...
Boğazımda gemici düğümleri; yutkunamıyorum. Gözümde derin bir sis bulutu. Kim kapattı bu pencereleri ; nefes alamıyorum.
TOMBOY / ERKEK FATMA
Sağlam senaryosu ve yönetmenliği Céline Sciamma'nın elinden çıkan film, yaşları küçük ama karakter oyunculuklarıyla insanı ciddi anlamda etkileyen Zoé Héran (Laure / Michaël) ve Malonn Lévana (Jeanne) sizi eşcinsellik üzerine bir kez daha düşünmeye çağırıyor. Belki kendinizle, önyargılarınızla hatta ötekileştirdiklerinizle yüzleşebilirsiniz. Tabi bunun için canınız yanabilir, ağlayabilir hatta kendinizden önyargılarınızdan dolayı nefret edebilirsiniz. Çekinmeyin ve dürüst olun!