Kayıtlar

Mart 11, 2012 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Mahmud Derviş: Fresk

Resim
Uzun zamandır edebiyat dergilerine karşı ilgim hep vardı. Son yıllarda ise daha fazla haşır neşir olduğumu düşündüğümde, adı sanı pek duyulmamış edebiyat dergilerine olan hassasiyetim ön plana çıktığını söyleyebilirim. Neden? diye bir soru sorulacaksa cevabım çok da net değil. Ama küçük dergilerin daha samimi olduğunu hissediyorum. Yoksa bilinen çok iyi edebiyat dergilerine dil uzatmak değil derdim. Her neyse, işte size son zamanlarda bahsettiğim, yeni yayın hayatına başlayan "Karabatak" edebiyat ve sanat dergisinden bir iki alıntı yapmıştım ki şimdi de yine Karabatak dergisinden bir alıntı yapacağım. Bu sefer bir şiir olacak. Şiirin tamamını alıntılamak yerine en sevdiğim dizeleri paylaşacağım. İyi okumalar:)


Fresk
...
Bu senin ismin
Dedi kadın
Ve kendi beyazlığının geçidinde kayboldu
Bu senin ismin, ismini iyi koru!
Bir harfle bile ona ters düşme
Kabile söylencelerine aldanma
Yatay ismine sadık kal
Ölü ve dirilerle sına onu
Gariplere eşlik ederek doğru konuşmaya alıştır
Mağaranın kaya…

Ta'm e guilass/ Taste Of Cherry : Kirazın Tadı

Resim
Konuşan kişiyi tanıyorsam ne konuştuğunu sorgulamadan dinlerim. Konuştuğum kişiyi tanımıyorsam ne konuştuğunu önemserim. Şimdi size tanımadığım ama ne konuştuğunu iyi bilen bir adamın cümlelerini paylaşacağım. Bu sefer de bu filmdeki diyalogtan alıntı yapacağım.


* Sorununu açıklamazsan , sana kim yardım edebilir? Beni tanımıyorsun , ama akrabaların , dostların bir kardeşin var. Beni bağışla. Ya aile sorunudur ya da borçlar. Her sorunun bir çözümü vardır. Ama eğer anlatmazsan kimse sana yardım edemez. Hepimizi hayatında sorsunlar var! Hepimiz her sorun için bu yolu seçersek dünyada kimse kalamayacaktır. Bu doğru değil mi? Kimse! Bir ruh bile!
...

35 yıl boyunca bu çölün esiri oldum. Başımdan geçen bir şeyi anlatacağım sana. Evlendikten kısa bir süre sonraydı. Her türlü sorunumuz vardı. O kadar sıkılmıştım ki, her şeyi bitirmeye karar verdim. Bir sabah şafaktan önce arabaya ip koydum. Aklım berraktı, kendimi öldürmek istiyordum. Mianeh’e gittim, yıl 1960’tı. Kiraz ağaçlarının yakınına gi…

EKRANDAKİ KADININ YERİ ?

Resim
Film Arası Sinema Dergisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle özel bir sayı hazırladı. Bu sayıda Murat Tolga Şen'in Karakter Ve Oyuncu Olarak Sömürülen Bir Meta Sinemada ve Tv'de Kadın adlı yazısında dikkatimi çeken bir alıntıyı paylaşmak istedim.

Amerika'nın en muhalif ve ilginç karakterlerinden biri olan, Hustler dergisinin kurucusu Larry Flynt, 1977 yılında Ohio'da yaptığı konuşmada, seksi lanetleyen tüm politikacılar için söylediği şu sözler sanırım hala geçerliliğini koruyor.

Flynt, "Politikacılar seksi gösteren yayınlar gençliği bozuyor derler, ama yalan söyler, aldatır ve din dışı savaşlar başlatırlar. Toplumu oluşturan insanlar. Yönetenler için sürüdeki koyunlardır onlar. Gerçek ahlaksızlık çocuklarımızı yetiştirirken onlara, seks kötü ve pistir dememizdir ve onlara insanlık adına kan dökmek kahramanlık dememizdir. Seksle ilgili bunca tabu varsa sorunlarımız var demektir. Kızgın ve bahşiyiz demektir." der ve "Hangisi ahlaka daha aykırı? Seks mi? …