Kayıtlar

Şubat 19, 2012 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Prayers For Bobby : "Amin" demeden önce, düşünün.

Resim
-Tanrım sana ihtiyacım var. Beni seni aramaya itiyor. Duy beni lütfen. Bir cevap ver lütfen. Beni bir kenara fırlatma. Tanrım, benden vazgeçme.


"Eşcinsellik, bir günahtır. Eşcinseller sonsuza kadar
cehennemde yanacaktır. Değişmek isterlerse,
kötülüklerden arınabilirler. Günaha sırtlarını dönerek,
tekrar normal olabilirler. İşe yaramazsa tekrar
tekrar denemeleri gerekir. “ Tüm bunlar, oğlum Bobby'nin eşcinsel
olduğunu öğrendiğimde ona söylediklerimdi. Bana eşcinsel olduğunu söylediğinde,
dünyam yerle bir oldu. Hastalığını tedavi etmek için
yapabileceğim her şeyi yaptım. Sekiz ay önce, bir köprüden
atlayarak intihar etti. Eşcinsellik hakkındaki bilgisizliğimden
ötürü çok pişman oldum. Bana öğretilen ve söylenen her şeyin bağnazlık
ve insanlıktan çıkarma olduğunu biliyorum artık. Bana söylenenlerin ötesinde
biraz araştırma yapmış olsaydım... eğer yalnızca... oğlumu dinlemiş olsaydım... bana içini döktüğünde... şu an burada pişmanlıklarla dolu
olarak bulunmazdım. Tanrı'nın, Bobby'nin…

SÜPER BİR ŞARKIYLA GÜNE MERHABA DEYİN:)

Resim
it's a beautiful morning - carrol roberson

BEAUTIFUL THING: İÇİMİZDEKİ İNSAN

Resim
Kendi tiyatro oyunundan böylesi bir film ortaya çıkaran Jonathan Harvey’i ne kadar övsem azdır. Elbette yönetmenin ve oyuncuların payı büyük ama tiyatro oyununu bir de senaryolaştırıp izleyiciye bu kadar samimi sunan bir senaristi sevmemek mümkün değil. Tiyatroyu sinemadan daha çok önemsediğim bir gerçek ancak hayatın zorluklarından-zaman sorunu- tiyatroya gidememek sinir bozucu. Tiyatro öyle bir şey ki oyuncunun nefesini ensenizde hissedebilecek kadar yakınlaşabiliyorsunuz ve bu sizi daha yakınlaştırabiliyor hikayeye. Sinemadaki perde de biraz daha farklı ama bu filmde de aynı duyguyu yakalayabiliyor insan. Yönetmen Hettie Macdonald’in 1996 yapımı filmi, Glen Berry, Linda Henry ve Meera Syal çok doğal oyunculuklarıyla beni müthiş büyüledi. Eşcinsel temalı bir film olsa da aile, komşuluk ve arkadaş ilişkileri üzerine de göndermeleri olan film her şeyden önce insanlığı insan olmaya davet ediyor…

Beautiful Thing (1996)

İNSANLIK ADINA İZLEYİN-İZLETTİRİN

Resim
İzleyeceğiniz videoda her şey çok net ifade edilmiş. Üzerine yazacak çok fazla sözüm yok. insan olan anlar...

ROMAN KAHRAMANLARI

Resim
Uzun zamandır dikkatimi çeken ve nihayetinde bu ay satın aldığım üç aylık edebiyat dergisi Roman Kahramanları dolu içeriği-hazırlanan dosyaları ile okuyucuya farklı bir bakış sunuyor. Şiirsel Taş'ın Çocuk Edebiyatında Kurtlara Kuşbakışı Kurt Metaforunun Memetik Aktarımı dosyasını çok beğendim.

“...
Oysa masalın bilinen ilk biçimi çok daha farklıdır. Ormana giden kızın karşısına çıkan bir kurt değil, kurt adamdır(bzou) öncelikle. Kurt adam, büyükanneyi yedikten sonra bir parça etiyle biraz kanını saklar. Genç kız kulübeye vardığında acıkmıştır. Kurt adam, kıza rafın üzerindeki eti yiyebileceğini, susadıysa şişedeki şarabı içebileceğini söyler. Böylece kız farkında olmadan büyükannesinin etini pişirip yemiş, şarap niyetine de kanını içmiş olur. Ardından kurt adam, kıza yorgunsa soyunup yatağa gelmesini söyler. Kız soyunur, kurt adamla kız arasında bildiğimiz diyaloglar gerçekleşir, fakat yataktakinin büyükannesi olmadığını anlayan kız akıllıca davranır ve dışarı çıkıp tuvalet ihtiyac…

BİR OTOBÜS YOLCULUĞUNDA AHMET ÜMİT'LE SİS VE GECE

Resim
Sandalyesini masasına biraz daha yaklaştırdı. Yazmaya başlamak için adını koyamadığı o gücün gelmesini bekleyecekti. Harflerden kelimelere oradan cümlelere yol alacağı boş bir kağıdın üstüne koydu başını.

Şehvetle öpüşen dudaklarının, bir kış gecesi kaygan zemin yüzünden yere düşüp kanamış olması sinirlerini bozmak için yeterliydi. Çatlamış dudaklarına kremini sürdü ve soğuk yatağına uzandı.

Hikaye içinde hikaye, acı içinde acı, sevgi içinde sevgi…
Köprüler geçiyor üstümüzden. Adını koyamadığımız ışıkların sayısı belli değil…
Pencerelerde bekleyen nefesler, doğuruyor kızgın cümlelerin çocuklarını.

Saklanan duygular, en samimi dualar o insanla ölür mü?
Bir kalbe yazılmış sevginin izi bulunabilir mi?

Sis ve Gece Ahmet Ümit’in romanından Turgut Yasalar tarafından senaryolaştırılan ve çekilen film bana bu satırları yazdırdı.