Kayıtlar

Şubat 12, 2012 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Lust For Life . Vincent Van Gogh

Resim
Ressam, fırçasını eline aldığında renklerin diline boyuyor ruhunu. Bir yazarın doğuramadığı cümle sancısını yaşıyor tuvalinde. Fırçasına doladığı renkler, izin vermiyor özgür kalmasına. Anlaşılmıyor, anlayamıyor ve yalnız...Sadece yaşayabilmek, nefes almak için renklere uzatıyor elini, öpüşüyor öpüşüyor öpüşüyor kanayana dek avuç içleri. Kalbi yalnız muhteşem bir ressam tanıdım, içim acıdı.

Lust For Life (1956)
Irving Stone'un romanından, Norman Corwin'in senaryolaştırmasıyla oluşan film Vincente Minnelli ve George Cukor'un yönetmenliğinde Vincent van Gogh'un hayatını resmediyor.

Panait Istrati Arkadaş

Resim
Roman Kahramanları Zeze'den sonra tanıştığım bir kaç roman kahramanı hayatımda etkisini sürdürmeyi başardı. Bu yüzden artık daha çok roman kahramanları üzerinden bir kitabı okumanın daha etkileyici olduğuna kanaat getirdim. En son okuduğum bu romanı, aslında tanımadığım bir arkadaşın önerisiyle okudum, iyi ki de okumuşum. Romandan alıntılar ile...

"Adrian, hayatı nasıl anladığını annesine açıklamaya bir hayli çalışmıştı ama boşuna : Edebiyatı ve güzel sanatları sevmek; yeryüzünün güzelliklerini tatmak; insanları ezenlerin saflarında yer almamak; onun için de maddi bakımdan azla yetinmek; doğruluktan ayrılmamak; insanlarla kardeşçe geçinmek; iyi bir arkadaşa bağlanmak; çevresine elinden geldiğince iyilik yapmak..."

Bir kitaba bu cümlelerle başlamak çok klişe gelecekti okuyana ama bir klişeden daha çok şey ifade ettiğini kitabı okumayı bitirince anlayacaktı okuyucu...

"Kime söylemeli bunu? Sesimi duyup beni anlayacak dost nerede? Yoksa ben dengesiz biri miyim?"

Cev…

Hunger(2008), Steve McQueen

Resim
BANA ÖZGÜRLÜĞÜMÜ VER! YOKSA CESEDİMDE HAPSOLURSUN!
Karışık da olsa benim de bir "izlenecek filmler" listem var. Ama bazen bu listenin epey dışına çıkabiliyorum. Nereden not edip izlenecekler arasına aldığımı hatırlamıyorum ama filmi izlemeye başladığımdan itibaren bir sinir bozukluğu bir gerginlik bir mide bulantısı sürüp gitti. Bir yerlerde yanlışlık olmalı dedim. Bu filmle benim ne alakam var. Onca film dururken bu filmi seçip izlemek gerçekten epey zorladı beni. Nihayetinde film bitiminde hemen film hakkında araştırmaya başlayınca anladım ki iyi ki izlemişim:)

Enda Walsh ve Steve McQueen kalemlerin, IRA mensubu Bobby Sands’in hapishane hayatına kamera tutan, yönetmenliğini de Steve McQueen'in yaptığı filmde bir dönemin açlık grevinden yansımalarını izliyoruz. Öyle ki oyuncuların müthiş performansı sizi filmi çok derin hissetmenize neden oluyor. Michael Fassbender ve Liam Cunningham'ın başrollerini paylaştığı film Cannes Film Festivali'nde büyük ses getirmeyi baş…

AŞKIN BİR ÇOK HALİNİ ANLATAN YÖNETMEN : WONG KAR WAI

Resim
"Sevgili Jeremy,
Son bir kaç günde, insanlara nasıl güvenilmeyeceğini öğreniyordum. Başarılı olamadığıma memnunum. Bazen başka insanlara, bizi tanımlayacak ve kim olduğumuzu söyleyecek aynalarmış gibi güveniriz. Her yansıma beni kendime biraz daha getiriyor.

Elizabeth."


AŞKIN BİR ÇOK HALİNİ ANLATAN YÖNETMEN : WONG KAR WAI
Tüm film boyunca yönetmenin bize tattırmak istediği duygu yukarıdaki satırlarda gizli. Aslına bakarsanız diğer filmlerine kıyasla Türkçe'ye uyarlanan ismi gibi "Benim Aşk Pastam" hafif kalsa da yine de izlenmeye değer bir film olduğunu düşünüyorum. Tabi aşk ve sevgiden Wong Kar Wai gibi anlayana:)

Öyküyü yazan Wong Kar Wai, Lawrence Block ile de öyküyü senaryolaştırıyor. Norah Jones, Jude Law ve Natalie Portman gibi ödüllü yıldız oyuncularla çalışan Wong Kar Wai, diğer filmlerine göre Uzakdoğu'nun mekansal ifadelerinden sıyrılıp Batı'ya özgü bir anlatımla kendi seyircisini biraz şaşırtıyor. Ama bu WKW sevenler için çok da büyük bir yıkım o…