Kayıtlar

Ocak 10, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

BİR FOTOĞRAF

Resim
Hayatın içindesin. Mecburiyetten yaptıklarının soğukluğu yüzüne yansıyor. Anlaşılmıyor gibi çünkü gülümsüyorsun. Hava yağmurlu ve diğer günlere göre daha bir soğuk. "Kış geldi." diyorlar. Gülümsüyorsun.

Hayatın içindesin ama hiç bir yeri sana ait değil. Hiç ummadığın  anda  bir fotoğrafa denk geliyorsun. İşte şimdi hayatı yaşıyorsun. O fotoğraf sana ait. Sen o fotoğrafa aitsin. Bilmem kaç yıl öncesine gidiyorsun. Derinleşiyorsun. Gözlerin sulanıyor. Ağlıyorsun. Resmen hüngür hüngür ağlıyorsun. O kadar...Hava soğukmuş kimin umrunda. Donsan bu soğukta, ölsen kimin umrunda.
Bir fotoğraf çok şey anlatır.

"BÜYÜK BİR HASTALIK GEÇİRMEYENLER, HER ŞEYİ ANLADIKLARINI İDDİA EDEMEZLER."

Resim
Bir kitabı okuyup bitirme süreci benim için sancılı geçiyor. Werther'i okuduğumda hissettiğim yoğun duyguların etkisi üzerimden yeni gitti diyebilirim. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu'nun Werther ile kıyaslanmasından dolayı okuyacağımı söylemiştim. Okudum. Bazı kitaplarda olduğu gibi bu kitapta da genel anlamda karakterlerin etkisini hissedemesem de bazı cümleler kitabın duygusunu hissetmenizi sağlıyor. Tıpkı bu cümle gibi : "Büyük bir hastalık geçirmeyenler, herşeyi anladıklarını iddia edemezler."
Bu söz bana kendi ameliyatımı hatırlattı. Yıl 2006. Ameliyathaneye girdiğimde üstümde sadece o naylon önlük vardı. Ameliyat masasına yatacak gücüm olduğu için masaya kendim uzandım. Etrafıma toplanan doktorlar ve hemşireler yeni bir serüven için hazır olduklarını hissettirdiler. Hemşire koluma serumu taktığında, doktorun sorusunu duydum :
-Ala, neden titriyorsun? Korkuyor musun yoksa?
 Cevabım:
-Hayır. Burası çok soğuk. Olmuştu. Zaten ondan sonrasını hatırlamıyorum. Narkozun etkis…