Kayıtlar

Ocak 3, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

WERTHER ÖLMEDİ YAŞIYOR!

Resim
Ne mutluyum, gitmekten! Can dost, insan kalbi ne tuhaf! Öylesine sevdiğim senden hiç ayrılamazken, seni bırakıp da yüreği hoş olmak. Diğer bütün ilişkilerim, benimki gibi bir yüreği korkutmak için, yazgının cilveleri değil miydi? Zavallı Leonore! Yine de ben suçsuzdum. Kızkardeşi kendince çekimiyle gönlümü hoşça eğlendirirken, bu zavallı yürekte bir tutkunun kıvılcımlanması karşısında elimden ne gelirdi! Yine de - salt suçsuz muyum? Ben de onun duygularını beslemedim mi? Bizi hiç gülünçlüğe düşmeden öylesine çok güldüren doğanın o pek sahih anlatımlarıyla kendim gönenmedim mi, ben yapmadım mı - Hey, insan ne ki, kendinden yakınabiliyor! İstiyorum, sevgili dost, sana söz veriyorum, daha iyi olmak istiyorum, yazgının bize sunduğu bir parça kötülüğü, hep yaptığım gibi, artık geviş getirip durmak istemiyorum; geçmişi geçmişte bırakmak ve şimdinin tadını çıkarmak istiyorum. Elbette, haklısın, kuzum, - niçin böyle yaratıldıklarını Tanrı bilir - ama insanlar, düşlem güçlerini, umursamaz şimd…

BIG FISH / BÜYÜK BALIK

Resim
Daniel Wallace'nin romanından John August tarafından senaryolaştırılan film ünlü yönetmen Tim Burton tarafından çekiliyor. Ewan McGregor, Albert Finney, Billy Crudup, Jessica Lange, Helena Bonham Carter ve Alison Lohman oyuncu kadrosuyla izleyiciyi büyümeyi başarıyor. "Hani fantastik filmleri sevmiyordun?" diye soru sorduğunuzu duyuyorum. Evet, fantastik filmleri sevmediğimi söylemiştim. Ancak bu film beni büyüledi. Gerçekten bir an önce bir kez daha izlemek istediğim nadir filmlerden biri olacak Big Fish. Her şeyden önce şunu söylemeliyim ki fantastikliğinin beni rahatsız etmemesinin nedeni aşırıya kaçmamış olmasıdır. Bence her şey müthiş derece ayarında. Ve üstelik fantastikle dram ancak bu kadar iyi anlatılabilir. Bilmiyorum böyle başka kaç film var. Bilenler varsa bana yazsın lütfen. Çünkü ben çok sevdim bu filmi. Sizin de izlemenizi istiyorum.

Daha fazla bilgi için :http://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCy%C3%BCk_Bal%C4%B1k

TARANTİNO'DAN ÖNCE VE TARANTİNO'DAN SONRA

BİR KİTABI OKUMAK : GENÇ WERTHER'İN ACILARI!

Resim
Sekiz yaşında bir çocukken de, seksen yaşında bir ihtiyarken de Goethe'nin yüreği aynı heyecanla titreten bir şey vardı : Çiçekli bir bahar dalı. Bu içli insan, büyük sanatkar, ulu düşünür ömrü boyunca iyiye, güzele, doğruya tutkundu; insan olarak iyi duygular içinde çırpınır, sanatkar olarak güzeli arar, düşünür olarak da doğruyu bulmak isterdi.
Sayfaları bir bir okurken karşıma çıkan bu cümle ile bir süre karşılıklı kaldık . "Sevemeyeceğiniz şeylerle boş yere uğraşmayın, çünkü insan sevdiği şeyden başka hiçbir şeyi tanıyamaz."
Bu hal kahve içmenin tam zamanıydı. Kahve için su ısınırken  okumaya devam ediyorum.
"Biz insanlar, iyi günlerin çok az, kötü günlerin ise pek çok olduğunu söyler, şikayet ederiz. Oysa, bu düşünce hiç de doğru değil. Tanrı'nın bize her gün bahşettiği iyilikleri takdir edecek bir kalbimiz olsaydı, başımıza bir iş geldiği vakit, ona da katlanabilecek gücü kolayca bulurduk kendimizde."
Su kaynamış olmalı. "Hayallere kapıldığımız vakit…

FARMVİLLE OYNAYANLARA WALL-E KAPAK OLSUN!

Resim
Facebook bana kızmasın ama bu eleştiriyi yapmam gerekti. Yeterince sanal insanlarız ama en azından çicek yetiştirmeyi  sanallaştırmasaydınız! Herkes bir Farmville olmuş gidiyor. Bir saksı çiçeği alıp yetiştiren kimse yokken sanal tarla sürenler ineğine ot verenlerin gün geçtikçe artmasına şaşırıyorum. Bu eleştiriyi yapmayı düşünüyordum ki izlediğim bu çizgi film düşüncelerime tercüman oldu. Yeterince açık bir film. Artık isteyen üstüne alınsın, istemeyen yapay çiçek ekmeye devam etsin...

Wall E  -  Andrew Stanton
http://tr.wikipedia.org/wiki/VOL%E2%80%A2%C4%B0

İNSANLIK CADDESİ NEREDE ACABA?

Resim
Bir taksi hızlıca yanına yanaştı. Uzaktan işaret ettiğini görmüş olmalı. Taksi bekleyen bir müşteriyi kim kaçırmak ister ki? -Nereye bayım? diye sorduğunda cevap gelmeyeceğini adamın yüzündeki garip ifadeden anladı. Taksiyi sürmeye devam etti. Bir kaç saattir dolaşıyorlardı fakat arabaya binen adamın nerede ineceği belli değildi. Etrafa bakınıyor, bir şeyler arıyor gibiydi. Tüm gün böyle dolaşacaklarını düşünmeye başlamıştı ki dayanamadı ve yine sordu: -Bayım tam olarak nereye gitmek istiyorsunuz? Adam ön koltuğa ve şöföre doğru yaklaştı. Ve  oraya ait olmadığını hissettiren ses tonuyla "İnsanlığın olduğu bir yere" diye cevap verdi. Sahiinsanlıkhangi cadde de oturuyor?

Taxi Driver-Martin Socersese
http://tr.wikipedia.org/wiki/Taksi_%C5%9Eof%C3%B6r%C3%BC_(film)