İNSANLIK CADDESİ NEREDE ACABA?


Bir taksi hızlıca yanına yanaştı. Uzaktan işaret ettiğini görmüş olmalı. Taksi bekleyen bir müşteriyi kim kaçırmak ister ki? -Nereye bayım? diye sorduğunda cevap gelmeyeceğini adamın yüzündeki garip ifadeden anladı. Taksiyi sürmeye devam etti. Bir kaç saattir dolaşıyorlardı fakat arabaya binen adamın nerede ineceği belli değildi. Etrafa bakınıyor, bir şeyler arıyor gibiydi. Tüm gün böyle dolaşacaklarını düşünmeye başlamıştı ki dayanamadı ve yine sordu: -Bayım tam olarak nereye gitmek istiyorsunuz? Adam ön koltuğa ve şöföre doğru yaklaştı. Ve  oraya ait olmadığını hissettiren ses tonuyla "İnsanlığın olduğu bir yere" diye cevap verdi. Sahi insanlık hangi cadde de oturuyor?

Taxi Driver-Martin Socersese
http://tr.wikipedia.org/wiki/Taksi_%C5%9Eof%C3%B6r%C3%BC_(film)

Yorumlar

araksus dedi ki…
Sanırım insanlık o caddeden taşınmıştı. Meraklı komşuları dedikodu yapmadan duramadı. Cadde halkının erkekleri de "insanlığın" arkasından küfür edip durdular. Ama merakta etmiyor değildiler.

Sanırım insanlığı o günde sonra sistem kölesi öğretmenlerden öğrenmeye mahkum kalmıştı çocuklar.

Yalan yanlış bir zamandan yalan yanlış bir insanlığın budalası olmakta bu yüzden.
Ala dedi ki…
*araksus

Hiç umut yok mu?
araksus dedi ki…
Umut mu? O dediğiniz filmlerde ve/ya da romanlarda olur..
Ala dedi ki…
:(. Bu kadar umutsuz bakmak... Yani, muhakkak bir çıkış yolu vardır en umutsuz dediğimiz şeylerin bile... Öyle değil mi? Artık sadece filmlerde ve romanlarda mı umut? Bunu duymak çok üzücü.
araksus dedi ki…
Umutsuz bakmak demek değil benimkisi. Umutla bakmayıda çok isterdim ama nasıl bakılacağını unuttum, elden gelen ne olabilir ki.
Etrafına bir baksana bir bak. Ne görebilirsinki. Umumt mu? Aslında duymak çokta üzücü değil. İnsanlara sıradan geliyordur. Umut. Zihniyeti köreltilmiş bir dünyada umut mu?.. Bazen gülmüyor değilim. Çok komik geliyor bana art arda sıralanmış kahkahalar. Sonrası ise umutsuz, nefessiz, yabancı, beklentisiz, dizginlenmiş, sıradan, insan yüzleri. Her yerde ve her anda. Söyle bana umut nerede? Kimden satın alınır? Ne
kadardır? Yan etkisi ne olabilir? Tesir eder mi?
Ala dedi ki…
Zor sorular. Ama elbette cevapları olan sorular. Bir de cevapların tatminliği kişiye göre değişebilir. O yüzden sanırım size ne söylesem bu pek de tatminkar bir cevap gelmeyebilir . Önereceğim Frank Capra'nın It's A Wonderful Life adlı filmini izleyiniz. Umarım umutu bir nebze de olsa orada görürsünüz...Yaşamak zor ama bunu kolaylaştırmak ya da güzelleştirmek yine bizim elimizde.İnsanlara bakıp, olumsuzlukları görüp umuta kapılmak elbette Polyannacılık olur. Ama en iyisi size bahsettiğim filmi izlemeniz. Umuyorum içinize bir umut doğar...
AlexBoi dedi ki…
Ben umutla ilgili tatmin edici bi cevap vermeye çalışaymım: Harvey Milk'in "Without hope, life's not worth living." sözünü hatırlatırım. Beni çok etkiledi.
Filmi izledikten sonra hayatta en kötü anda bile umudu kaybetmemek geektiğini anladım. Herhangi bir mücadele ne kadar umutsuz olursa olsun, ne akadar imkansız görürünürse görünsün kendine güvenirsen ve inanırsan yapabilirsin. Bunu hayatın her alanına uygulayabilir, mutlu olabiliriz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bela Tarr'ın Torino Atı ve Benim Ona Giden Hikayem

Cennet Batıda / Eden à l'Ouest / Eden is West

AYFER TUNÇ SUZAN DEFTER