Kimyasallar, erkekleri kadınsılaştırıyor mu?


Bakımlı erkekler için kullanılan 'metroseksüel' tabirinden sonra yeni ve daha çok tartışılacak bir kavramla karşı karşıyayız: Femisation... Erkeklerin kimyasallar sebebiyle kadınsılaşması demek. Yaklaşık 20 yıldır insanlar ve hayvanlar üzerinde araştırmalar yapan İngiliz Chem Trust Vakfı, kimyasalların cinsiyet kargaşasına yol açtığını açıkladı.Elde edilen bulgular, şampuandan tıraş jeline, makyaj malzemelerinden sentetik kumaşlara kadar birçok ürünün cinsiyetlerde karmaşaya sebep olduğu şüphesini uyandırıyor.

Metroseksüel olmak son yılların en çok konuşulan konularından biri. Bakımlı erkekler için kullanılan bu tabirden sonra daha çok tartışılacak bir kavramla karşı karşıyayız: Femisation, yani erkeklerin kimyasallar sebebiyle kadınsılaşması. Tam tersi durumu ifade eden bir kelime daha var: Masculinisation, yani kimyasallar sebebiyle kadınların erkeksileşmesi. Ama konumuz bu kavramlar değil.

Hem erkeklere hem de kadınlara kötü bir haberimiz var: Yaklaşık 20 yıldır kimyasalların insan ve hayvanlar üzerindeki etkisini araştıran İngiliz Chem Trust Vakfı internet sitesinde yayınladığı raporla, kimyasalların cinsiyet kargaşasına yol açtığını açıkladı. WWF, Greenpeace gibi uluslararası örgütlerin ve İngiltere'den birçok hayırseverin maddi destek sağladığı vakfın elde ettiği bulgular şampuandan tıraş jeline, makyaj malzemelerinden sentetik kumaşlara kadar günlük hayatta çok sık kullanılan ürünlerdeki kimyasalların cinsiyetlerde karmaşaya sebep olduğunu tespit etmiş.


Haberin devamı için:
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=827892&title=kimyasallar-erkekleri-kadinsilastiriyor-mu

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bela Tarr'ın Torino Atı ve Benim Ona Giden Hikayem

Cennet Batıda / Eden à l'Ouest / Eden is West

AYFER TUNÇ SUZAN DEFTER